Heritage School Jammu



Click on the slide!

An Institution is not just about bricks, mortar & concrete, but about building character, enriching minds & experiences that last a lifetime.

Click on the slide!

Freedom of Enactment !! School Amphitheatre.. one place , where you get to experience and touch the boundaries of the world.

Click on the slide!

Rhythmic translation of feelings !! Dance, the right vehicle to give wheels to many talents, because it is not mere translation of life..it is life itself

Click on the slide!

Opening doors to let the future in !! Abilities, Attitudes & Aptitudes gel together to explore & invent.

Click on the slide!

Dreams Unlimited !! Hands may be small but they are confident to pursue the direction of their dreams.

Click on the slide!

Behold! The eyes brimming with confidence to build a strong foundation and to scale new  heights for a prosperous  future.

Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
SPorts News
Home School Events Sports News

Inter House Results 2016 (April - September)

 

                                               

 

RESULT OF INTER HOUSE GROUP DANCE COMPETITION (HELD ON 2.09.16)            
 
1ST POSITION – TRADITION HOUSE

S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

1

VIII – A

Niharika Rajput

2

VIII – A

Maithili Gupta

3

VIII – B

Asees Kour

4

VIII – B

Mehak Verma

5

VIII – B

Mehul Anand

6

VIII – B

Samarkant Khajuria

7

VIII – B

Akshat Kohli

8

VIII – B

Raghav Sharma

9

VIII – D

Apoorva Singh

10

VIII – E

Arpit Kundal

11

IX – A

Harshit Jamwal

12

IX – B

Mehwish Khurshad

13

IX – B

Keshav Sabharwal

14

IX – C

Nishant Khajuria

15

IX – C

Priya Aggarwal

16

IX – C

Peehu Choudhary

17

IX – C

Aina Sadhotra

18

IX – E

Vritika Raina

19

IX – E

Halima Malik

20

IX – F

S. Prakkalya

21

X – C

Simran Rajput

22

X – E

Muskan Gupta

RESULT OF INTER HOUSE GROUP DANCE COMPETITION (HELD ON 2.09.16)           
 
2nd POSITION – CULTURE HOUSE

S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

1

VIII – B

Sshriya Sawhney

2

IX – B

Vandhana Bharti

3

IX – B

Prernadeep Kour

4

IX – C

Tapasvin Kour

5

IX – C

Ashish Kohli

6

IX – D

Pareesa Qayoom Dar

7

IX – D

Purha Sharma

8

IX – E

Vinapani Raizada

9

X – A

Nimisha Dhami

10

X – A

Khushi Mahajan

11

X – B

Ananya Sareen

12

X – C

Snehael Goel

13

X – D

Kavya Koushal

14

X – E

Sonal Jasrotia

15

X – E

Bhavya Nayyer

16

XI – A

Dhairya Gupta

17

XI – C

Sanchit Raizada

 

RESULT OF INTER HOUSE GROUP DANCE COMPETITION (HELD ON 2.09.16)           
 3rd POSITION – DIGNITY HOUSE


S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

1

VIII – A

Mannat Kour

2

VIII – A

Riti Sharma

3

VIII – B

Vibhuti Mahajan

4

VIII – B

Aakriti Sharma

5

VIII – B

Hani Mohammed

6

VIII – B

Vighnesh Singh

7

VIII – D

Pranvi Singh

8

VIII – D

Esha Choudhary

9

VIII – E

Princkle Kour

10

VIII – F

Snehdeep Kour

11

VIII – F

Soha Arora

12

IX – A

Muskan Bano Ganai

13

IX – A

Nandini Singh

14

IX – A

Aditya Singh

15

IX – B

Aayushi Khajuria

16

IX – C

Samriddhi Singh

17

IX – C

Shally Azad

18

IX – D

Harshdeep Singh

19

IX – E

Jasmine Kaur

20

IX – E

Keshani Mahajan

21

IX – E

Tamanpreet Kour

22

IX – E

Swati Chopra

23

IX – F

Saksham Nargotra

24

IX – F

Parvinder Kaur

25

IX – F

Vanshita Jamwal

26

X – A

Sahiba Zargar

27

X – B

Dhun Sharma

28

X – B

Smastul Singh

29

X – D

Ananya Jain

30

X – E

Rena Taj

31

X – E

Aakriti Aggarwal

3rd POSITION – LEGACY HOUSE


S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

 

 

 

1

IX – A

Diya Mahajan

2

IX – B

Gurmat Singh

 

 

 

 

 

 

3

IX – C

Ananya Raina

4

IX – D

Karanjeet Singh

5

IX – D

Manpreet Singh

 

 

 

6

IX – F

Divansh Rajput

7

IX – E

Revat Khurana

8

IX – F

Aadishree Sharma

9

X – A

Vidhi Khajuria

10

X – A

Khushi Punj

11

X – E

Mohd. Arjamand

12

X – C

Janardan Sharma

13

X – C

Siddhant Kapoor

14

X – C

Sonamdeep Kour

15

X – C

Tamana

16

X – E

Shreya Behl

17

X – E

Tanjot Kour

 

 

 

18

XI – B

Gautam Kohli

 

 

 

 

RESULT OF INTER HOUSE FASHION DESIGNING COMPETITION (HELD ON 19.08.16)           
 1st POSITION – TRADITION HOUSE


S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

1

VI-B

Saanvi Khanna

2

VII-E

Parishruti Sharma

3

VIII – F

Mridul Gupta

4

VIII – E

Driti Gupta

5

VI-C

Preesha Singh

6

VII-D

Jeevitesh Malik

7

VIII – A

Maithili Gupta

8

VIII – F

Ridhi Prabhakar

2ND POSITION – DIGNITY HOUSE


S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

1

VI-B

Saanvi Kapoor

2

VII-A

Ojasvi

3

VIII – E

Mayuri Gawande

4

VIII – D

Manik Singh

5

VI – B

Anika Rafiq

6

VII – D

Manya Gupta

7

VIII – D

Shivangi Gupta

8

VIII – D

Esha Choudhary

3rd POSITION – CULTURE HOUSE


S. NO.

CLASS & SECTION

NAME OF THE STUDENT

1

VI-F

Anhat Kour

2

VII-F

Nilanjana Mandal

3

VIII – D

Anveksha Sharma

4

VIII – F

Akshita Malik

5

VI-A

Manya Gupta

6

VII-C

Komal Chadha

7

VIII – C

Aastha Sharma

8

VIII – C

Mahika Sharma

 
RESULT OF FANCY DRESS COMPETETION ( Date: 17-08-16)

Class I

S.No

Name

CLASS & SEC

HOUSE

POSITION

1

Ravinav kundal

I A

Legacy

IST

2

Janvi

I C

 

2ND

3

Shreyas Magotra

I D

Legacy

3rd

4

Radheshwar Singh

I E

 

3rd

5

Maitri Dhaka

I A

Culture

4th

6

Kabeer khullar

I E

 

5th

7

Shyla Sharma

I F

 

5th

Class II


S.No

Name

CLASS & SEC

HOUSE

POSITION

1

Siana Singh

II B

Culture

IST

2

Chinmaya

II C

Tradition

2nd

3

Rashika Balotra

II F

Legacy

3rd

4

Mrigasya Malhotra

II C

 

4th

5

Aksham Gupta

II B

Tradition

5th

Class III


S.No

Name

CLASS & SEC

HOUSE

POSITION

1

Kenisha  Raslogi

III B

Culture

1st

2

Armaan Singh

III B

Dignity

2nd

3

Kapish

III A

Tradition

3rd

4

Akshita Sharma

III A

Legacy

4th

5

Vanshika Jasrotia

III B

Tradition

5th

            

 

 

 

 

 

  RESULT OF INTER HOUSE GENERAL QUIZ  COMPETITION (CLASSES VI-VIII HELD ON 29-07-16)
                                                                   POSITION : 1ST  (TRADITION HOUSE)

  1. ATHARV GUPTA                         -   VI-E
  2. PREKSHA GUPTA                        -   VII-D
  3. MUSKAN TANZEEM FAROOQ  -   VIII-E

                                                                   POSITION : 2ND   (DIGNITY  HOUSE)

  1. ACHINTYA KHAJURIA                  -   VI-B
  2. HASHIR  MOHD.                            – VI-D
  3. HANI MOHD.                                 – VIII-B

                                                                     POSITION : 3RD  (LEGACY  HOUSE)

  1. DIVYADEEP SINGH                        -  VI-D
  2. SHAVAC MAKIN                             -VII-D
  3. SHIVANG                                         - VIII-F

                 RESULT OF INTER HOUSE GENERAL QUIZ COMPETITION(CLASSES IX-XI HELD ON 29-07-16)
                                                                  POSITION :1ST (LEGACY HOUSE)

  1. TANISHKA KOTWAL                     - IX-D
  2. AADHIPTYA VERMA                     - X-B
  3. PARV AKHILESH                            -  XI-B

                                                                   POSITION : 2ND  (DIGNITY HOUSE)

  1. RENA TAJ                                      - X-E
  2. HRISABH K. PANDEY                   - X-C
  3. AAKASH DAS                                 - IX-E

                                                                     POSITION :3RD (CULTURE HOUSE)

  1. SPARSH JANDIAL                      - IX-F
  2. SNEHAEL GOEL                          - X-C
  3. DIVIJ SHARMA                           - X-D

 

RESULT OF INTER HOUSE GENERAL QUIZ  COMPETITION (CLASSES VI-VIII HELD ON 29-07-16)
                                                                   POSITION : 1ST  (TRADITION HOUSE)

  1. ATHARV GUPTA                         -   VI-E
  2. PREKSHA GUPTA                        -   VII-D
  3. MUSKAN TANZEEM FAROOQ  -   VIII-E

                                                                   POSITION : 2ND   (DIGNITY  HOUSE)

  1. ACHINTYA KHAJURIA                  -   VI-B
  2. HASHIR  MOHD.                            – VI-D
  3. HANI MOHD.                                 – VIII-B

                                                                     POSITION : 3RD  (LEGACY  HOUSE)

  1. DIVYADEEP SINGH                        -  VI-D
  2. SHAVAC MAKIN                             -VII-D
  3. SHIVANG                                         - VIII-F

                 RESULT OF INTER HOUSE GENERAL QUIZ COMPETITION(CLASSES IX-XI HELD ON 29-07-16)
                                                                  POSITION :1ST (LEGACY HOUSE)

  1. TANISHKA KOTWAL                     - IX-D
  2. AADHIPTYA VERMA                     - X-B
  3. PARV AKHILESH                            -  XI-B

                                                                   POSITION : 2ND  (DIGNITY HOUSE)

  1. RENA TAJ                                      - X-E
  2. HRISABH K. PANDEY                   - X-C
  3. AAKASH DAS                                 - IX-E

                                                                     POSITION :3RD (CULTURE HOUSE)

  1. SPARSH JANDIAL                      - IX-F
  2. SNEHAEL GOEL                          - X-C
  3. DIVIJ SHARMA                           - X-D

 


  RESULT OF ENGLISH POEM RECITATION (Date : 27-07-16)

 

Class - I

S.No

Name

Class &Sec

House

Position

1

Pranwat Singh

ID

Culture

1ST

2

Gurnek Singh

IA

Dignity

2nd

3

Jhanavi Raina

IC

Dignity

3rd

4

Siona Gandotra

IE

Culture

3rd

 

Class - II

1

Rujla Mahajan

IIF

Tradition

1st

2

Saina Singh

IIB

Culture

2nd

3

Sparsh Manhas

IIB

Culture

2nd

4

Mrigank Goel

IIC

Culture

3rd

5

Sarah Jain

IIE

Culture

3rd

 

Class - III

1

Ebbadatt Singh

IIIA

Culture

1st

2

Svadha Sharma

IIIB

Legacy

2nd

3

Arav Punj

IIIB

Culture

2nd

4

Trimanpreet Kour

IIIC

Legacy

2nd

5

Kashvi Singh

IIIE

Culture

3rd


RESULT OF INTER HOUSE ENGLISH ELOCUTION (Date : 27-07-16)

Class IV

S.No

Name

CLASS & SEC

HOUSE

POSITION

1

Atharav Dabgotra

IV B

Dignity

IST

2

Aryan Chandan

IV C

Dignity

2ND

3

Shivyankar Sharma

IV D

Legacy

3rd

Class V


S.No

Name

CLASS & SEC

HOUSE

POSITION

1

Seerat Arora

V F

Dignity

IST

2

Rachita Joshi

VG

Tradition

2nd

3

Hasrat Singh

VC

Tradition

3rd

 RESULT OF INTER-HOUSE ENGLISH DEBATE(HELD ON 13.05.16)

Ist Position  - Manya Tuli   -  I X-D -  Tradition  House
2nd Position – Raghunandini Singh  -X-D  - Dignity House
3rd –Position – Arshiya Gupta –IX-B -   Dignity House

                RESULT OF INTER-HOUSE HINDI DEBATE (HELD ON 13.05.16)

Ist Position  - Swati Chopra  -  I X-E -  Dignity  House
2nd Position – Tanishka Singh Kotwal  - IX-D – Legacy House
3rd Position  - Sonal Jasrotia – X-E –Culture House 

RESULT OF INTER-HOUSE POSTER MAKING COMPETITION(HELD ON 13.05.16)

POSITION: 1st       (LEGACY HOUSE)

  1.    Diya Gupta                              VI -B
  2. Insiya Verma                          VII-F
  3. Anmol Gupta                         VIII- C
  4. Jaismine Kour                           VIII-C
  5. Himang Gupta                                      VI-E
  6. Zoya Arif                                  VII -E
  7. Verinder Bhagat                    VIII- A

                                              POSITION: 2nd    (DIGNITY HOUSE)

  1. Paras Singh Chauhan              VII-D
  2. Jiya Kathuria                              VIII-A
  3. Mannat  Kour                            VIII-A
  4. Lavika Choudhary                      VI-F
  5. Ronak S. Raina                            VII-E
  6. Drishti  Singh                               VIII-E 
  7. Khwashish Gupta                       VIII-B

                                                               POSITION: 3rd (TRADITION HOUSE)
       1. Samridhi Lamba                              VI-B      
       2. Somya Gupta                                  VII-G
        3.Shivansh Bandral                            VIII-E
        4.Dhriti Gupta                                      VIII-E
        5. Preesha Sharma                                VI-C
        6. Jeevitesh Malik                                VII-D
         7.Harshita Gupta                                 VIII-B
         8. Mehak Verma                                  VIII-B

 

 

RESULT OF INTER HOUSE VOCAL COMPETITION(HELD ON 29.04.16)            
 
Ist Position  - Parth Anand    -  X-A -  Culture House
2nd Position – Arshia Gupta  -IX-B  - Dignity House

  • Manik Sharma –IX-F -  Tradition House
  • Shan  Malhotra-IX-C – Dignity House

3rd Position- Khushi  Mahajan-X-A-  Culture House
                     -Siddharth Jamwal –X-E-  Tradition House

RESULT OF INTER-HOUSE  INSTRUMENTAL COMPETITION(HELD ON 29.04.16)

Ist Position  - Reyan  Taj   -  VI- E -  Dignity House
2nd Position – Shivang Sharma- VIII-F  - Legacy  House
 3rd Position -Sanshray Langeh –VII-A -  Tradition House 


RESULT OF HINDI POEM RECITATION (Date : 28-04-16)

 

Class I

 

S.No

Name

Class &Sec

Position

1

Kavanneet Kour

IB

1ST

2

Siona Gandotra

IE

2nd

3

Vedanshi Jandiyal

ID

2nd

4

Pranwat Singh

ID

3rd

Class II

 

1

Sparsh Manhas

IIB

1st

2

Sarah Jain

IIE

2nd

3

Saina Singh

IIB

3rd

Class III

 

1

Kartik Gupta

IIIE

1st

2

Trimanpreet Kour

IIIC

2nd

3

Madhur Nagpal

IIIA

3rd

RESULT OF INTER HOUSE HINDI ELOCUTION (Date : 28-04-16) 

  Class IV

S.No

Name

CLASS & SEC

POSITION

1

Atharav Dabgotra

IV B

IST

2

Irwin Kour

IV C

2ND

3

Anaya Gupta

IV F

3rd

Class V


S.No

Name

CLASS & SEC

POSITION

1

Hasrat Singh

V C

IST

 

Vardha Gupta

V B

Ist

2

Stanzin Angmo

VG

2nd

3

Cheshta Arya

VC

3rd

 

RESULT OF GROUP SONG COMPETITION
House :- Dignity                                                                        House :- Culture  
Position:-Ist                                                                       Position:- 2nd


Class IV

s.no

Name

Sec

1

Mritunjay Rajwal

A

2

Sainyam Sadhotra

A

3

Athrav Dabogtra

B

4

Shauryaveer Singh Choudhary

B

5

Harmandeep kour

B

6

Aaryan Chandan

C

7

Ananya Puri

D

8

Kulnoor Babbar

E

9

Apra Bhatti

E

10

Minal Billowria

F

CLASSV

     1

Khushraj Mahajan

B

2

Sheen

C

3

Aryan Kher

E

4

Pranav Wazir

E

5

Dhanishta Padwal

E

6

Aayu Gupta

F

7

Abhiudhay  Andotra

F

8

Sthitaprajna roul

F

9

Eishaan Singh

G

10

Sannidhya Singh

G

CLASS IV

s.no

Name

Sec

1

Dhananjay Pratap

A

2

Manit Mahjan

A

3

Varunveer Singh

A

4

Suvansh Puri

A

5

Harman Singh

B

6

Urjit Jeerd

B

7

Hardik Sharma

B

8

Rajvansh Singh

C

9

Shranaya Sharma

F

10

Aryaman Thakur

D

CLASSV

1

Archit Gupta

A

2

Anshika Sangotra

A

3

Kushan Singh Tanwar

B

4

Bhavpreet Kour

E

5

Arunika Sharma

E

6

Mohd. Akram

F

7

Draksha Thakur

G

8

Saksham Gupta

G

9

Sefit Kour

G

10

Vikrant Gupta

G